Levels


تعاریف دوره ها و همچنین ارزیابی سطح زبان دانشجویان تحت استاندارد جهانی انجمن آموزش زبان اتحادیه اروپا CEFR انجام می شود. سطوح ششگانه CEFR به عنوان یک استاندارد جهانی برای رتبه بندی مهارت فردی زبان توسط تمام نهادهای بین المللی پذیرفته شده اند.

سطوح CEFR توسط تمام کتاب های زبان انگلیسی مدرن و دانشکده های زبان انگلیسی پشتیبانی می شود. تمام دانشجویان کلاس زبانم دات کام می توانند  در رزومه کاری (Europass CV) خود از مدارک صادره توسط این وب سایت استفاده کنند. ما در اینجا به توصیف CEFR برای سطح مهارتهای زبانی با معادل تقریبی آن در سیستم های دیگر ارزیابی سطح زبان انگلیسی نظیر – کمبریج ESOL، BULATS ، IELTS و TOEFL می پردازیم.

توصیف سطح های مختلف در زبان انگلیسی

سطوح مقدماتی: کاربری مقدماتی زبان

دانشجویان در پایان سطح A1 می توانند از اصطلاحات روزمره آشنا و عبارات بسیار اساسی برای برآورده کردن نیازهای پایه خود استفاده کنند. می توانند خود و دیگران را معرفی کرده و به سوالاتی درباره جزئیات شخصی زندگی خود مانند محل زندگی، آشنایان و دارایی ها پاسخ دهند. همچنین می توانند یک رابطه ساده با افراد انگلیسی زبان برقرار کرده و اگر یک فرد انگلیسی زبان با ملاحظه و به آرامی و واضح صحبت کند، متوجه مفهوم کلی صحبت های او بشوند. سطح A1T معادل نمره 10 تا 19 در Cambridge BULATS و سطح Movers در سطح بندی زبان انگلیسی نوجوانان می باشد.
دانشجویان در پایان سطح A2 می توانند جملات و عبارات پرکاربرد مربوط به موقعیت های روزمره (مثلا اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید، جغرافیای محلی، اشتغال و ...) را درک کنند. می توانند در کارهای عادی که نیاز به تبادل ساده و مستقیم اطلاعات در موقعیت های آشنا و معمولی دارد، ارتباط برقرار کنند. همچنین می توانند به سادگی سرگذشت خود، محیط پیرامون و مسائل مربوط به نیازهای فوری خود را با جملاتی دارای ساختار اصلی درست (جایگذاری و کاربری درست فاعل، فعل، صفت، قید و ...) توصیف نمایند. سطح A2، معادل نمره 20 تا 39 در Cambridge BULATS و سطح Flyers در سطح بندی زبان انگلیسی نوجوانان می باشد.


سطوح متوسطه: استقلال در به کار بردن زبان

دانشجویان در پایان سطح B1 می توانند نکات اصلی را حین شنیدن و خواندن موضوعات آشنا و روزمره در محل کار، مدرسه، اوقات فراغت و غیره، درک کنند. قادر به مدیریت اکثر موقعیت های ممکن در حین سفر بوده و می توانید متنی ساده و منسجم در موضوعات آشنا و مورد علاقه خود بنویسند و درباره آن صحبت کنند. همچنین می توانند به خوبی درباره تجربیات و حوادث، رویاها، امیدها و آرزوهای شغلی خود صحبت کرده و به طور مختصر راجع به فلسفه و دلایل عقاید، نظرات و برنامه های خود توضیح دهند. سطح B1، معادل سطح اولیه دانشگاه کمبریج (PET)، سطح اولیه BEC، نمره 40 تا 59 در Cambridge BULATS ، نمره 4 در IELTS و نمره 57 تا 86 در TOEFL می باشد.
دانشجویان در پایان سطح B2 می توانند مفهوم اصلی متن های پیچیده را در انواع موضوعات خاص و یا انتزاعی، از جمله موضوعات فنی و تخصصی، درک نموده و می توانند با درجه مطلوبی از مهارت و حضور ذهن با افراد بومی (Native) تعامل و گفتگوی منظم داشته باشند. همچنین می توانند متنی واضح و مفصل را در طیف گسترده ای از موضوعات ارائه داده و یک دیدگاه را در یک موضوع خاص مطرح نموده و در آن به مزایا و معایب موارد مختلف بپردازند. سطح B2، معادل سطح نخستین مدرک زبانی دانشگاه کمبریج (FCE)، سطح برتر BEC، نمره 60 تا 79 در Cambridge BULATS ، نمره 5-6 در IELTS و نمره 87 تا 109 در TOEFL می باشد.

سطوح حرفه ای: کاربری حرفه ای زبان

دانشجویان در پایان سطح C1، می توانند طیف وسیعی از متون طولانی و دشوار را درک کرده و مفاهیم و اشارات غیر مستقیم را در آن متوجه شوند. می توانند منظورهای خود را به صورت واضح، روان، با حضور ذهن و بدون اشکال بیان نموده و می توانند زبان هدف را به طور موثر برای هرگونه هدفی اعم از اجتماعی، علمی و حرفه ای استفاده کنند. دانشجویان در پایان این سطح می توانند متن هایی روشن و دقیق در موضوعات پیچیده آکادمیک خلق کرده و از ساختارهای کنترل شده، کلمات ربط مناسب و عوامل زیبایی و هنری در آن بهره گیرند. سطح C1، معادل سطح پیشرفته زبانی دانشگاه کمبریج (CAE)، سطح پیشرفته BEC، نمره 75 تا 89 در Cambridge BULATS ، نمره 7 در IELTS و نمره 110 تا 120 در TOEFL و نمره 880 در TOEIC می باشد.
دانشجویان در انتهای سطح C2 می توانند تقریبا هر مطلبی در زبان هدف را شنیده یا بخوانید. همچنین می توانند اطلاعات را از منابع مختلف گفتاری و نوشتاری خلاصه کرده و در یک سخنرانی منسجم به بازآفرینی استدلال ها و مفاهیم دقیق آن بپردازند. و البته می توانند حتی در موقعیت های سخت و پیچیده، نظرات خود را با حضور ذهن و دقت کامل و بطور بسیار روان بیان نموده و از انواع سوء برداشت ها جلوگیری کنند. سطح C2، معادل سطح حرفه ای زبان دانشگاه کمبریج (CPE)، نمره 90 تا 100 در Cambridge BULATS و نمره 8-9 در IELTS می باشد.